- ČR: Tuzemská ekonomika ve 4. čtvrtletí loňského roku dle předběžného odhadu vzrostla o 0,5 % k/k a o 1,6 % r/r.
- Německo: Maloobchodní tržby v prosinci klesly o 1,6 % m/m, meziročně vzrostly o 1,8 %. Míra nezaměstnanosti v lednu vzrostla na 6,2 %. Spotřebitelské ceny v lednu dle předběžného odhadu klesly o 0,2 % m/m, meziročně vzrostly o 2,3 % r/r (dle údajů harmonizovaných s EU -0,2 % m/m, +2,8 % r/r).
- USA: Americký prezident D. Trump podepsal nařízení o uvalení cla na zboží dovážené z Kanady (25 %), Mexika (25 %) a z Číny (10 % nad rámec stávajících cel). Cla vstoupí v platnost v úterý 4.2. Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE v prosinci vzrostl o 0,2 % m/m a o 2,8 % r/r. Index výrobní aktivity PMI v okolí Chicaga v lednu vzrostl na 39,5 b.
- EURCZK: České koruně se v závěru týdne na měnovém páru s eurem nedařilo. Zatímco v ranních hodinách se obchodovalo v blízkosti hladiny 25,15 CZK/EUR, odpoledne se česká měna zespoda přiblížila k úrovni 25,20 CZK/EUR. Dle předběžného odhadu Českého statistického úřadu vzrostla tuzemská ekonomika ve 4. čtvrtletí loňského roku o 0,5 % k/k (ve 3. čtvrtletí rovněž +0,5 % k/k) a o 1,6 % r/r. Mezikvartální růst podpořila domácí poptávka, zejména vyšší výdaje na konečnou spotřebu domácností. Zahraniční poptávka naopak klesala. Meziročně pak hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl nejrychlejším tempem od 3. čtvrtletí 2022. Růst byl rovněž tažen zejména spotřebou domácností, rovněž i tvorbou hrubého kapitálu. Za celý rok 2024 pak HDP vzrostl o 1,0 % r/r (podpořeno spotřebou domácností a vládních institucí, negativně HDP naopak ovlivnila tvorba hrubého kapitálu).
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se české koruně rovněž nedařilo. V závěru odpoledne probíhalo obchodování nad hladinou 24,20 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým sice koruna v dopoledních hodinách posílila k hladině 5,95 CZK/PLN, veškeré zisky však odevzdala a zavírala stejně jako ve čtvrtek na úrovni 5,98 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint dopoledne oslaboval k hladině 409 HUF/EUR. Později umazal jen část ztrát a oproti čtvrtku tak v souhrnu oslabil. Na měnovém páru s eurem v závěru týdne oslabil také polský zlotý. Zprvu zamířil k hladině 4,23 PLN/EUR, část ztrát v průběhu odpoledne umazal a zakončil na úrovni 4,21 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v souhrnu stejně jako v předešlých dnech dařilo americkému dolaru. Na konci pátečního odpoledne se obchodovalo na hladině 1,040 USD/EUR. Americký prezident D. Trump v sobotu podepsal nařízení o uvalení cla ve výši 25 % na zboží dovážené z Kanady a Mexika (v případě Kanady je stanovena výjimka na dovoz energetického zboží – clo 10 %) a 10 % nad rámec stávajících cel na dovoz z Číny. Zmíněné státy ihned reagovaly – Kanada dle tamního premiéra J. Trudeaua zavede cla ve výši 25 % na dovoz z USA, cla na USA plánuje uvalit také Mexiko, Čína pak podá stížnost u Světové obchodní organizace. Zavedení cel pro EU je zatím nejasné, Trump pouze oznámil, že tak učiní.
- ČR: Index PMI ve výrobním sektoru (leden), Plnění státního rozpočtu (leden)
- Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru (leden), Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (leden)
- Německo: Index PMI ve výrobním sektoru (leden)
- Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru (leden)
- USA: Index PMI ve výrobním sektoru (leden), Index ISM ve výrobním sektoru (leden)