ČR: Index PMI ve výrobním sektoru se v lednu zastavil na úrovni 46,6 bodu. Státní rozpočet skončil v témže měsíci schodkem ve výši 11,2 miliardy korun.
Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru měl v lednu hodnotu 46,6 bodu. Index spotřebitelských cen se v lednu dle předběžného odhadu zastavil na hladině -0,3 procenta meziměsíčně, respektive +2,5 procenta meziročně.
Německo: U lednového indexu PMI ve výrobním sektoru svítil údaj rovných 45 bodů.
Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru se minulý měsíc zastavil na hladině 48,8 bodu.
USA: Index PMI ve výrobním sektoru se v lednu zastavil na čísle 51,2 bodu. Index ISM ve výrobním sektoru měl v témže měsíci hodnotu 50,9 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Přestože na klíčové ekonomické události byl pondělek nabitý, hlavní pozornost na sebe upoutalo něco docela jiného, a sice reakce trhů na víkendové prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém potvrdil úmysl zavést od úterý 4. února plošná 25procentní cla na dovoz z Mexika a Kanady (v jejím případě s výjimkou dovážených energií) a dodatečná 10procentní cla na zboží z Číny. Během pondělního odpoledne nicméně vyšlo najevo, že zavedení tarifů na mexické zboží bude o měsíc posunuto poté, co Trump hovořil s tamní prezidentkou Claudií Sheinbaumovou, která se zaručila za vyslání tisíců vojáků na společnou hranici ve snaze zamezit nelegální migraci a pašování drog. Zda podobné rozhodnutí nakonec padne i v případě cel kanadských, bylo v době psaní těchto ranních zpráv nejasné. A jak se popisované události projevily na devizových trzích? Česká koruna vůči euru zprvu poměrně razantně oslabila, když se však ukázalo, že k zavedení cel minimálně nyní dojít nemusí, začala stejně tak rychle posilovat. Investoři totiž tento signál vnímají tak, že k domluvě s šéfem Bílého domu by mohlo dojít i v rámci transatlantické spolupráce a že cla, jimiž Trump hrozí rovněž EU, ještě rozhodně nejsou „hotovou věcí“. Díky tomu tak koruna ve výsledku oslabila jen o pouhý jeden haléř na úroveň 25,21 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: V případě měnového páru s americkým dolarem si koruna dokonce polepšila. Z ranních 24,61 CZK/USD se nakonec stalo 24,44 CZK/USD. Na trhu s polským zlotým byly výsledné změny, navzdory celému průběhu pondělního obchodování, minimální. Koruna přišla o jeden haléř a uzavřela kurzem 5,97 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarský forint vůči euru zpevnil, a to konkrétně z ranní hodnoty 408,8 HUF/EUR na pozdějších 408,5 HUF/EUR. Jak si vedla poslední námi sledovaná regionální měna, a sice polský zlotý? I zde byly rozdíly relativně malé. Zatímco ranní kurz se pohyboval kolem úrovně 4,226 PLN/EUR, odpoledne měl hodnotu 4,223 PLN/EUR.
EURUSD: Poraženým dne byl nakonec americký dolar, který zejména kvůli nevydařenému závěru obchodování oslabil ve prospěch eura k hladině 1,032 USD/EUR.
Očekávaná data a události
USA: Průmyslové objednávky, počet volných pracovních pozic (obojí prosinec).
Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok