ČR:Maloobchodní tržby v prosinci +1,2 % m/m a +6,2 % r/r a za celý rok 2024 +4,6 %.
Eurozóna:Index PMI v sektoru služeb v lednu finálně mírně poklesl na 51,3 z prosincových 51,6 bodu. Kompozitní index PMI (služby a výroba) v lednu finálně 50,2 z prosincových 49,6 bodu. Ceny průmyslových výrobců v prosinci 0 % m/m a +0,4 % r/r.
Polsko:Polská centrální banka (NBP) ponechala úrokové sazby beze změny – hlavní sazba setrvává na 5,75 %.
USA: Zaměstnanost v soukromém sektoru podle agentury ADP v lednu vzrostla o 183 tis. Obchodní bilance v prosinci skončila schodkem 98,4 mld. dolarů. Index ISM ve službách v lednu poklesl na 52,8 z prosincových 54,0 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu mírně posílila a odpoledne se pohybovala lehce pod hladinou 25,15 CZK/EUR. Z domácích statistik stály včera za pozornost maloobchodní tržby, které v prosinci vykázaly silný růst. Dnešek bude mimořádně bohatý na tuzemské makroekonomické statistiky v čele s předběžným odhadem lednové CPI inflace. Odpoledne zasedá bankovní rada ČNB, která téměř jistě po prosincovém přerušení sníží úrokové sazby o 25 bodů – pokles hlavní sazby na 3,75 %. Vzhledem k tomu, že je dnešní snížení sazeb finančním trhem v ceně koruny plně započteno, tak je výraznější reakce koruny na samotné oznámení o snížení sazeb nepravděpodobná. Výraznější pohyby koruny lze však očekávat při tiskové konferenci s A. Michlem v návaznosti na novou makroekonomickou prognózu ČNB.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve středu posílila a ke konci středečního odpoledne se pohybovala v blízkosti hladiny 24,10 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodovalo lehce pod hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny ve středu dopoledne posilovaly. Maďarský forint zamířil k hladině 406 HUF/EUR (nejsilnější hodnoty forintu od poloviny loňského listopadu). Polský zlotý během dne sice zamířil pod hladinu 4,20 PLN/EUR, avšak tyto zisky si neudržel. Na rozhodnutí Polské centrální banky (NBP) ponechat úrokové sazby beze změny zlotý výrazněji nereagoval.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru ve středu pokračovalo posilování eura, které i nadále těžilo z toho, že D. Trump odsunul zavedení cel na Kanadu a Mexiko a alespoň dočasně se tak snížilo riziko z nekontrolovatelného nárůstu obchodního protekcionismu. Dolaru navíc včera nepomohla smíšená data z USA – vyšší zaměstnanost ADP, ale slabší index ISM ve službách. Ve středu ke konci odpoledne se obchodovalo v blízkosti hladiny 1,042 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Index spotřebitelských cen (leden) – předběžný odhad, Průmyslová a stavební produkce (prosinec), Zahraniční obchod se zbožím (prosinec), Zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB)
Eurozóna: Maloobchodní tržby (prosinec)
Německo: Průmyslové objednávky (prosinec)
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 1/2), Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Waller, Dalyová, Loganová
Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok