Akcenta logo

  Ranní zprávy 06.05.2024

  06. 05. 2024

  Image

  Klíčové události

  - Eurozóna: Míra nezaměstnanosti v březnu stagnovala na 6,5 %.

  - USA: Míra nezaměstnanosti se v dubnu zvýšila na 3,9 %. V dubnu bylo vytvořeno 175 tis. pracovních míst NFP. Index ISM v sektoru služeb v dubnu klesl na 49,4 b. Kompozitní index PMI v dubnu dle finálních dat klesl na 51,3 b. Index PMI v sektoru služeb v dubnu dle finálních dat klesl na 51,3 b.

  Vývoj na devizovém trhu

  - EURCZK: Česká koruna vůči euru v závěru týdne odevzdala část předešlých zisků, když po zasedání České národní banky (ČNB) posílila pod hranici 25,0 CZK/EUR. V průběhu pátečního dne koruna několikrát pod tuto úroveň zamířila, nakonec však zavírala mírně na hladinou 25,0 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl v závěru týdne prázdný, za pozornost budou v tomto týdnu stát březnová data z tuzemského průmyslu, stavebnictví, zahraničního obchodu a maloobchodu.

  - USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se české měně dařilo, když si dokázala udržet předešlé zisky a dále je rozšířit. Zpočátku se obchodovalo v blízkém okolí hladiny 23,30 CZK/USD, po zveřejnění statistik z amerického pracovního trhu a následném oslabení dolaru zamířila pod úroveň 23,15 CZK/USD (maxima koruny od druhé poloviny března). Část zisků poté odevzdala a zakončila mírně nad hladinou 23,25 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna naopak mírně oslabila, v závěru odpoledne probíhalo obchodování na hladině 5,78 CZK/PLN.

  - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v pátek stejně jako ve čtvrtek maďarský forint vůči euru po většinu dne pohyboval pod hladinou 390 HUF/EUR. Pod touto úrovní také zakončil. Polský zlotý vůči společné evropské měně mírně posílil, když zakončil na hladině 4,33 PLN/EUR.

  - EURUSD: Na hlavním měnovém páru se dařilo euru, zatímco ráno se obchodovalo pod hladinou 1,075 USD/EUR, po zveřejnění statistik z amerického pracovního trhu euro zamířilo nad úroveň 1,080 USD/EUR (více než třítýdenní maxima eura). Část zisků později odevzdalo a v závěru odpoledne se obchodovalo pod touto hladinou. V dubnu bylo vytvořeno pouze 175 tis. pracovních míst NFP, ačkoli trh odhadoval nárůst o 243 tis. Počet se tak z březnových revidovaných 315 tis. výrazně snížil. Mírně také v dubnu vzrostla míra nezaměstnanosti na 3,9 % (z březnových 3,8 %), ačkoli trh očekával stagnaci. Data tak naznačují, že již začíná docházet k oslabování pracovního trhu v USA. Impuls pro posílení dolaru nepřinesla ani data z dubnového ISM průzkumu v sektoru služeb, když index nečekaně klesl pod neutrální hranici 50 bodů, zatímco trh naopak odhadoval nárůst na 52,0 b. Aktivita v tomto sektoru tak klesla poprvé od prosince 2022. Nové objednávky přitom rostly pomalejším tempem, došlo ke zmírnění produkce a k rychlejšímu rušení pracovních míst ze strany firem. Zároveň došlo k prudkému zrychlení růstu cen.

  Očekávaná data a události

  - Eurozóna: Kompozitní index PMI – finální údaj (duben), Index PMI v sektoru služeb – finální údaj (duben), Ceny průmyslových výrobců (březen)

  - Německo: Kompozitní index PMI – finální údaj (duben), Index PMI v sektoru služeb – finální údaj (duben)

  Newsletter
  Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
  Akcenta Logo

  Chci se stát klientem

  Akcenta Logo
  © 2024 AKCENTA CZ a.s.

  GDPR

  Cookies

  Facebook
  Instagram
  LinkedIn
  Youtube