Ranní zprávy 12.11.2024

    12. 11. 2024

    Image

    Klíčové události

    • ČR: Říjnový index spotřebitelských cen se meziměsíčně zvýšil o 0,3 procenta. Co se týče jeho meziročního srovnání, zde došlo k nárůstu o 2,8 procenta.

    Vývoj na devizovém trhu

    • EURCZK: Na hlavní ekonomické události bylo pondělí sice skoupé, minimálně k jedné zásadní však došlo. Právě včera totiž Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil nová data týkající se tuzemské inflace. Ta se v říjnu meziměsíčně zvýšila o 0,3 procenta, zatímco v rámci meziročního srovnání došlo dokonce k 2,8procentnímu nárůstu. Meziroční růst inflace byl naposledy vyšší letos v dubnu (2,9 procenta), kdy však v dalších měsících během jara toto tempo zvolňovalo. Podobný vzorec je naneštěstí pro závěr letošního roku nepravděpodobný, a tak bohužel existuje vysoké riziko toho, že v tomto období meziroční inflace vystoupá lehce nad tři procenta. V říjnu oproti září rostly ceny ve všech oddílech spotřebního koše. Již od letošního července pak nepřetržitě pokračuje meziměsíční zdražování v segmentu potravin, přičemž v říjnu byly jejich ceny v souhrnu nejvyšší za celý jeden rok. Oproti září zdražily pekárenské výrobky, ovoce a také oleje a tuky a máslo (to však zdražovalo již nižším tempem, než jak tomu bylo v září). K meziročnímu růstu cenové hladiny pak v říjnu nejvíce přispíval i nadále oddíl bydlení, voda, energie a paliva (z necelé poloviny). Na druhou stranu platí, že ač v říjnu meziroční růst inflace zrychlil, i nadále je celková inflace poměrně pod kontrolou. Zároveň je však nutné počítat s tím, že v průběhu čtvrtého čtvrtletí bude v meziročním srovnání zrychlovat až lehce nad tři procenta, tedy nad horní hranici tolerančního pásma ČNB. To platí především pro prosinec. V souhrnu za celý letošní rok se rýsuje meziroční růst inflace o 2,5 procenta. A jak se včera dařilo námi sledovaným světovým i regionálním měnám? Česká koruna vůči euru poměrně citelně oslabila – z ranních hodnot kolem 25,24 CZK/EUR se její kurz dostal až na úroveň 25,35 CZK/EUR. Tedy zhruba tam, kde byl minulou středu.
    • USDCZK & PLNCZK: Velice podobný vývoj byl včera k vidění rovněž na měnovém páru koruny a amerického dolaru. Zde tuzemská měna kontinuálně oslabovala až na konečných 23,81 CZK/USD. Alespoň částečně si pak česká měna spravila chuť na páru s polským zlotým, kde si polepšila o jeden haléř a uzavřela kurzem 5,82 CZK/PLN.
    • EURHUF & EURPLN: Ve srovnání s eurem si podobně jako koruna pohoršil rovněž maďarský zlotý, který až na pár výjimek ztrácel de facto po celý den, aby se v důsledku toho propadl na hladinu 410,7 HUF/EUR. Polsko v pondělí oslavilo svůj Den nezávislosti, kterýžto státní svátek se promítl i do obecně nižší likvidity na tamních trzích. Není proto divu, že se zlotý vůči euru propadl na úroveň 4,352 PLN/EUR.
    • EURUSD: Na hlavním měnovém páru byl na začátek nového týdne vítěz zřejmý – byl jím americký dolar, který svým výkonem navázal na vývoj z posledních dní po tamních prezidentských volbách, v důsledku jejichž vítězství americká měna zpevňuje. V pondělí dolar posílil na hranici 1,065 USD/EUR.

    Očekávaná data a události

    • Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW (listopad)
    • Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (listopad), index spotřebitelských cen (říjen).
    • USA: Výhled spotřebitelské inflace na nadcházející rok dle newyorské pobočky Fedu.
    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube