Ranní zprávy 16.12.2024

    16. 12. 2024

    Image

    Klíčové události

    - ČR: Běžný účet platební bilance skončil v říjnu přebytkem ve výši 12,99 mld. Kč.

    - Eurozóna: Průmyslová produkce v říjnu meziměsíčně stagnovala, meziročně klesla o 1,2 % r/r.

    - Německo: Bilance zahraničního obchodu skončila v říjnu přebytkem ve výši 13,4 mld. eur.

    - Polsko: Spotřebitelské ceny v listopadu dle finálních dat vzrostly o 0,5 % m/m a o 4,7 % r/r.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Česká koruna v závěru týdne na měnovém páru s eurem po poledni zamířila do blízkosti hranice 25,0 CZK/EUR, v průběhu odpoledne sice část zisků odevzdala, v souhrnu však i přesto mírně posílila. Na konci odpoledne se obchodovalo pod hladinou 25,05 CZK/EUR.

    - USDCZK & PLNCZK: České měně se v souhrnu dařilo také vůči americkému dolaru. Zatímco v ranních hodinách se obchodovalo na hladině 23,95 CZK/USD, odpoledne koruna zavírala mírně nad úrovní 23,85 CZK/USD. V průběhu dne sice zamířila pod hladinu 23,80 CZK/USD, část zisků však odevzdala. Na měnovém páru koruny a polského zlotého se v pátek obchodovalo v užším pásmu 5,86 – 5,87 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint sice krátce oslabil nad hladinu 410 HUF/EUR, nakonec však zavíral opět pod touto úrovní. Polskému zlotému se v závěru týdne na měnovém páru s eurem dařilo, odpoledne směřoval k hladině 4,26 PLN/EUR. Polská spotřebitelská inflace za listopad skončila dle finálních dat o něco vyšší, než byl předběžný odhad (4,7 % r/r vs. odhad 4,6 % r/r), zpomalila však z říjnových 5,0 % r/r.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru se euru po poledni podařilo posílit nad hladinu 1,050 USD/EUR, zisky však odevzdalo a odpoledne zakončilo pod touto úrovní. Za pozornost stála informace, že novým francouzským premiérem se stal šéf centristické strany MoDem François Bayrou, v pátek jej jmenoval prezident E. Macron. Ve srovnání s tržním očekáváním pak příjemně překvapila říjnová průmyslová produkce v eurozóně, který klesla o 1,2 % r/r, ačkoli trh odhadoval 1,9% propad. Zářijová data byla zároveň revidována směrem nahoru na -2,2 % r/r. Meziměsíčně pak stagnovala, zářijová data byla rovněž revidována nahoru na -1,5 % m/m (z -2,0 % m/m).

    Očekávaná data a události

    - ČR: Ceny průmyslových výrobců (listopad)

    - Eurozóna: Kompozitní index PMI – předběžný odhad (prosinec), Index PMI v sektoru služeb – předběžný odhad (prosinec), Index PMI ve zpracovatelském sektoru – předběžný odhad (prosinec)

    - Německo: Kompozitní index PMI – předběžný odhad (prosinec), Index PMI v sektoru služeb – předběžný odhad (prosinec), Index PMI ve zpracovatelském sektoru – předběžný odhad (prosinec)

    - Polsko: Index spotřebitelských cen – jádrová složka (listopad)

    - USA: Index výrobní aktivity v okolí New Yorku (prosinec), Kompozitní index PMI – předběžný odhad (prosinec), Index PMI v sektoru služeb – předběžný odhad (prosinec), Index PMI ve zpracovatelském sektoru – předběžný odhad (prosinec)

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube