Ranní zprávy 17.01.2025

    17. 01. 2025

    Image

    Klíčové události

    - Eurozóna: Bilance zahraničního obchodu skončila v listopadu přebytkem ve výši 16,4 mld. eur.

    - Německo: Spotřebitelské ceny v prosinci dle finálních dat vzrostly o 0,5 % m/m a o 2,6 % r/r (dle údajů harmonizovaných s EU vzrostly o 0,7 % m/m a o 2,8 % r/r).

    - Polsko: Polská centrální banka (NBP) dle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, hlavní sazba zůstává na úrovni 5,75 %. Spotřebitelská inflace v jádrové složce v prosinci zpomalila na 4,0 % r/r.

    - USA: Maloobchodní tržby v prosinci vzrostly o 0,4 % m/m a o 3,9 % r/r. Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie v lednu vzrostl na 44,3 b. Počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 11/1 vzrostl na 217 tis. Index vývoje situace na trhu nemovitostí NAHB v lednu vzrostl na 47 b.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: České koruně se včera na měnovém páru s eurem nedařilo a mírně oslabila. V závěru odpoledne probíhalo obchodování nad hladinou 25,25 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl prázdný, za pozornost dnes budou stát prosincové ceny tuzemských průmyslových výrobců.

    - USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem pak česká měna rovněž ztratila. V průběhu dne zamířila k hladině 24,60 CZK/USD, část ztrát se jí nakonec podařilo umazat a obchodovalo se pod hladinou 24,55 CZK/USD. Vůči polskému zlotému opět pokračovalo obchodování nad hladinou 5,90 CZK/PLN. Česká koruna se pohybovala v rozmezí 5,91 – 5,93 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se nedařilo maďarskému forintu, v jehož případě již od ranních hodin převažoval oslabující trend. Postupně tak oslabil z hladiny 411 HUF/EUR na úroveň 413 HUF/EUR a odevzdal předešlé zisky. Mírně vůči společné evropské měně včera oslabil také polský zlotý. V průběhu dne zamířil k hladině 4,27 PLN/EUR, později zakončil pod touto úrovní. Polská centrální banka (NBP) ponechala dle očekávání úrokové sazby beze změny, hlavní sazba tak zůstává na úrovni 5,75 %. Toto rozhodnutí bylo v souladu s prosincovou jestřábí rétorikou šéfa NBP A. Glapińského. Důležitá však bude dnešní tisková konference (jak ovlivní rétoriku A. Glapińského poslední data o vývoji inflace – zpomalení růstu jádrové inflace a revize CPI inflace směrem dolů).

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru převažovalo obchodování v rozmezí 1,026 – 1,030 USD/EUR. Na konci odpoledne probíhalo obchodování na úrovni 1,030 USD/EUR. Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA (do 11/1) vzrostl na 217 tis., což je výrazněji nad očekáváním trhu (210 tis.). Navzdory tomuto prudšímu nárůstu však čísla stále zůstávají pod průměrem z druhé poloviny minulého roku, což ukazuje na přetrvávající odolnost amerického trhu práce.

    Očekávaná data a události

    - Eurozóna: Běžný účet platební bilance (listopad), Index spotřebitelských cen – finální údaj (prosinec)

    - ČR: Ceny průmyslových výrobců (prosinec)

    - USA: Zahájené stavby domů (prosinec), Vydaná stavební povolení (prosinec), Průmyslová produkce (prosinec)

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube