Ranní zprávy 21.11.2024

    21. 11. 2024

    Image

    Klíčové události

    • Německo: Ceny průmyslových výrobců v říjnu vzrostly o 0,2 % m/m, meziročně klesly o 1,1 % r/r.

    Vývoj na devizovém trhu

    • EURCZK: Na měnovém páru české koruny a eura se ještě ráno obchodovalo na hladině 25,27 CZK/EUR. V průběhu dne se koruně příliš nedařilo a oslabila k úrovni 25,33 CZK/EUR. V závěru odpoledne se jí však podařilo část ztrát umazat a v souhrnu tak oslabila jen mírně, zakončila v blízkosti hladiny 25,30 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný, za pozornost bude stát v příštím týdnu listopadový konjunkturální průzkum a vývoj domácí ekonomiky ve 3. čtvrtletí.
    • USDCZK & PLNCZK: České měně se včera nedařilo ani vůči americkému dolaru. Zatímco ještě v ranních hodinách se obchodovalo pod hladinou 23,90 CZK/USD, odpoledne se obchodování přesunulo nad hranici 24,0 CZK/USD, kde koruna také zakončila. Na měnovém páru české koruny a polského zlotého se obchodovalo v rozmezí 5,82 – 5,84 CZK/PLN. Koruna v souhrnu jen mírně posílila.
    • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera nedařilo maďarskému forintu, který se ještě ráno pohyboval na hladině 408 HUF/EUR, později oslabil nad hladinu 410,5 HUF/EUR. V závěru odpoledne pak probíhalo obchodování na úrovni 410 HUF/EUR. Mírné ztráty si vůči společné evropské měně připsal také polský zlotý. V průběhu odpoledne oslabil k hladině 4,35 PLN/EUR, část ztrát se mu podařilo později umazat a zakončil na úrovni 4,34 PLN/EUR.
    • EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera převládal posilující trend amerického dolaru. Zatímco ráno se obchodovalo nad hladinou 1,055 USD/EUR, odpoledne euro zakončilo na úrovni 1,052 USD/EUR. Ceny v německém průmyslu v říjnu meziměsíčně mírně vzrostly o 0,2 %, ačkoli trh naopak odhadoval pokles o 0,1 % m/m. Tento meziměsíční nárůst následoval po 0,5% poklesu v září. V meziročním srovnání pak ceny klesly o 1,1 % v souladu s tržním očekáváním. Ceny tak meziročně klesly již 16. měsíc v řadě.

    Očekávaná data a události

    • Eurozóna: Stavební produkce (září), Spotřebitelská důvěra – předběžný odhad (listopad)
    • USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 16/11), Index výrobní aktivity v okolí Filadelfie (listopad), Index výrobní aktivity v okolí Kansas City (listopad), Prodeje stávajících nemovitostí (říjen)
    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube