ČR: Z listopadových konjunkturálních průzkumů vyplynulo, že souhrnný indikátor důvěry meziměsíčně vzrostl o 1,2 bodu na rovných 98 bodů. Vzrosty přitom obě jeho složky – důvěra podnikatelů se ve srovnání s říjnem zvýšila o 1,3 bodu na úroveň 97,3 bodu, zatímco v případě důvěry spotřebitelů šlo o nárůst z dřívějších 100,7 na aktuálních 101,6 bodu.
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo se v listopadu propadl na hodnotu 85,7 bodu.
Polsko: Mzdy v soukromém sektoru v říjnu meziročně vzrostly o 10,2 procenta. Zaměstnanost se v témže měsíci meziročně o 0,5 procenta snížila, zatímco průmyslová produkce během října rostla meziročně 4,7procentním tempem a ceny průmyslových výrobců naopak minulý měsíc meziročně o 5,2 procenta poklesly.
USA:Index výrobní aktivity v okolí Dallasu se nyní drží na úrovni -2,7 bodu. Říjnový index národní aktivity v okolí Chicaga měl hodnotu -0,4 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: V pondělí Český statistický úřad zveřejnil data z listopadových konjunkturálních průzkumů. V rámci nich došlo k nárůstu jak souhrnného indikátoru důvěry (+1,2 bodu) jako takového, tak i obou jeho složek, tedy důvěry spotřebitelů (+0,9 bodu) i podnikatelů (+1,3 bodu). V případě důvěry spotřebitelů šlo o třetí takovýto nárůst v řadě. Co se důvěry podnikatelů v tuzemskou ekonomiku týče, k nárůstu došlo v odvětví služeb, obchodu i v rámci stavebnictví. Naopak u podnikatelů působících v průmyslu se nálada zhoršila. A jaká situace včera panovala na devizových trzích? Koruna započala poslední listopadový týden dobře, vůči jednotné evropské měně si drobně polepšila. Konkrétně se jí podařilo snížit hodnotu kurzu o dva haléře na 25,31 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Podobný vývoj byl k vidění také na měnovém páru koruny a amerického dolaru. Zde si česká měna navzdory několika dílčím ztrátám ve výsledku polepšila dokonce o čtyři haléře na úroveň 24,13 CZK/USD. V případě páru s polským zlotým pak došlo na remízu, kdy ranní i odpolední kurz měly hodnotu 5,85 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ve srovnání s eurem si během pondělka polepšil i maďarský forint, jenž posílil na hladinu 409,9 HUF/EUR. A zadařilo se rovněž polskému zlotému, v jehož případě se směnný kurz snížil na úroveň 4,327 PLN/EUR, což je jeho maximum od minulého úterý.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro přetlačilo dolar, byť nutno podotknout, že šlo o změnu ryze kosmetickou. Kurz se během dne navýšil v jeho prospěch z ranních 1,048 USD/EUR na pozdějších 1,049 USD/EUR.
USA: Počet nově vydaných stavebních povolení, počet nově prodaných domů (obojí říjen). Spotřebitelská důvěra, index výrobní aktivity z okolí Richmondu (obojí listopad).
Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok