- Eurozóna: Růst peněžní nabídky M3 v prosinci zpomalil na 3,5 % r/r z listopadových 3,8 % r/r.
- Německo: Spotřebitelská důvěra podle agentury GfK v průzkumu na únor poklesla na -22,4 z lednových -21,4 bodu.
- USA: Americká centrální banka (Fed) ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny v rozmezí 4,25 – 4,50 %. Obchodní bilance v prosinci skončila schodkem 122,1 mld. dolarů.
- EURCZK: Koruna vůči euru ve středu mírně oslabila a obchodování se přesunulo lehce nad hladinu 25,10 CZK/EUR. Mírně oslabení koruny lze dát do souvislosti s vývojem na eurodolaru (posilování dolaru). Podobně jako v předchozích dnech byl včera tuzemský makroekonomický kalendář prázdný a stejně tomu bude i dnes. K měnové politice se před únorovým zasedáním bankovní rady ČNB vyjádřil guvernér A. Michl, podle kterého je snížení úrokových sazeb o 25 bodů na začátku února velmi pravděpodobné. Únorové snížení sazeb je finančním trhem v ceně koruny již plně započteno.
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve středu ráno oslabila nad hladinu 24,10 CZK/USD, nad kterou se následně pohybovala po zbytek dne. Vůči polskému zlotému včera koruna mírně posílila, avšak i nadále se pohybuje na nejslabších hodnotách od loňského července, těsně pod hranicí 6 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny, podobně jako koruna, během středy oslabovaly. Maďarský forint zamířil nad hladinu 408 HUF/EUR. Polský zlotý po úterním testování hladiny 4,20 PLN/EUR (téměř sedmileté maximum zlotého) oslabil na 4,215 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro ve středu dopoledne oslabilo k hladině 1,04 USD/EUR. Během odpoledne euro část ztrát umazalo. Ze zveřejněných makroekonomických statistik stálo včera za pozornost zhoršení spotřebitelské důvěry GfK v Německu, zpomalení meziročního růstu peněžní nabídky M3 v eurozóně a odpoledne výrazně hlubší schodek obchodní bilance v USA a také výrazné zhoršení prognózy na růst amerického HDP ve 4. čtvrtletí (podle pobočky Fedu v Atlantě nově jen +2,3 %). Hlavní pozornost však byla upřena na večerní zasedání amerického Fedu. Fed v souladu s tržním odhadem ponechal hlavní úrokovou sazbu (FFR) beze změny v rozmezí 4,25 – 4,50 % a přerušil tak cyklus uvolňování měnové politiky, který započal loni v září. Tisková zpráva k rozhodnutí Fedu byla obsahově téměř identická s tou v prosinci – ekonomická aktivita v USA nadále roste solidním tempem, míra nezaměstnanosti se v posledních měsících stabilizovala, inflace zůstává mírně zvýšená a další kroky Fedu budou odvislé od příchozích dat. Dnes odpoledne zasedá Evropská centrální banka (ECB), která velmi pravděpodobně sníží úrokové sazby opět o 25 bodů.
- Eurozóna: Zasedání Evropské centrální banky (ECB), Indexy podnikatelské a spotřebitelské důvěry (leden), Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) – předběžný odhad, Míra nezaměstnanosti (prosinec)
- Německo: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) – předběžný odhad
- Polsko: Hrubý domácí produkt (2024) – předběžný odhad
- USA: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) – předběžný odhad, Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 25/1), Rozjednané prodeje nemovitostí (prosinec)